Categoriesدانستنی‌های علمی

سیلیکون در شامپو چیست؟

سیلیکون در شامپو چیست؟

سیلیکون در شامپو ماده‌ای است شیمیایی که از فرآورده‌های نفت خام محسوب می‌شود. این ماده ازنظر کارشناسان پوست و مو درگذشته محبوب و دارای مزایای فراوانی بوده است اما در حال حاضر آن‌ها نسبت به این موضوع مواضع خود را تغییر داده و مخالفت شدید با استفاده از سیلیکون در شامپوها و سایر محصولات مراقبتی مو دارند. اما آیا سیلیکون برای مو مفید است یا مضر؟

سیلیکون در شامپو ماده‌ای است شیمیایی که از فرآورده‌های نفت خام محسوب می‌شود. این ماده ازنظر کارشناسان پوست و مو درگذشته محبوب و دارای مزایای فراوانی بوده است اما در حال حاضر آن‌ها نسبت به این موضوع مواضع خود را تغییر داده و مخالفت شدید با استفاده از سیلیکون در شامپوها و سایر محصولات مراقبتی مو دارند. اما آیا سیلیکون برای مو مفید است یا مضر؟ آیا واقعاً لازم است که از استفاده از شامپوهای حاوی سیلیکون خودداری کنیم؟ چه محصولاتی را می‌توانیم جایگزین شامپوهای حاوی سیلیکون نماییم؟ برای کسب اطلاعات سودمند دراین‌باره با ما همراه باشید.

سیلیکون در شامپو

استفاده از سیلیکون در شامپوهای مخصوص موهای رنگ‌شده و آسیب‌دیده رایج‌تر از سایر انواع شامپوهاست. لابراتوارهای پژوهشی پوست و مو درگذشته به دلیل نقش مراقبتی که سیلیکون دارد از آن در فرمولاسیون شامپوهای مختلف ازجمله شامپوهای مخصوص موهای رنگ‌شده استفاده می‌کرده‌اند. در حقیقت آن‌ها برای انجام این کار دلایلی داشتند که این دلایل همگان را برای استفاده از سیلیکون در فرمولاسیون شامپوها و استفاده از این شامپوها به‌عنوان شوینده مناسب مو توجیه می‌کرد. ازجمله این دلایل می‌توان به ایجاد لایه محافظتی روی موها، حفظ رطوبت موها، کاهش وز مو و داشتن موهای ابریشمی و نرم اشاره کرد.

این دلایل استفاده از شامپوهای سیلیکونی را حداقل در مورد موهای خشک کاملاً توجیه می‌کند. اما به چه علت استفاده از سیلیکون در فرمولاسیون شامپوها ممنوع شده است؟

هرچند که گفته می‌شود سیلیکون با ایجاد پوشش بر روی ساقه مو رطوبت مو را حفظ می‌کند اما با این کار، لایه ایجادشده به‌عنوان مانعی در برابر نفوذ مواد مغذی نیز عمل می‌کند و مانع از تغذیه اصولی فولیکول‌های مو می‌شود. همچنین با استفاده مداوم از شامپوهای حاوی سیلیکون به‌مرورزمان متوجه خواهید شد که تجمع سیلیکون بر روی موهای شما زیبایی ظاهری موها را از بین برده و موهایی خشک و کدر به وجود خواهد آورد. مسلماً هیچ‌کس تمایلی به داشتن موهای نازیبا، شکننده و ضعیف ندارد و ازاین‌رو اغلب افراد استفاده از شامپوهای بدون سیلیکون را ترجیح می‌دهند.

شامپو بدون سیلیکون

ما در مجموعه بیونیج درزمینه تولید شامپوهای گیاهی فاقد سولفات، فاقد پارابن، فاقد سیلیکون، فاقد دی اکسان و هرگونه مواد شیمیایی فعالیت می‌کنیم. تمامی افراد علاقه‌مند به داشتن موهایی زیبا و سالم می‌توانند از محصولات گیاهی ما برای شستشو و تقویت موهای خود استفاده نمایند.

شامپو بدون سیلیکون هیچ اثر نازیبایی بر روی موها نگذاشته و باعث خشکی آن‌ها نمی‌شود؛ استفاده از این نوع شامپوها نگرانی‌های استفاده از شامپوهای سیلیکونی را ندارد و تغذیه موها با به‌کارگیری آن‌ها به‌صورت عادی قبلی انجام می‌شود.

عوارض سیلیکون

باوجود معایب مذکور در بالا برای شامپوهای حاوی سیلیکون، عوارض سیلیکون برای موها را نمی‌توان عوارض چندان خطرناکی دانست. چراکه این ماده شیمیایی ساخته بشر ماده‌ای سمی به شمار نمی‌رود. تنها تأثیر سوءاستفاده از شامپوهای سیلیکونی آسیب به‌ظاهر و تضعیف موهاست که نوعی احساس سنگینی بر روی موها ایجاد می‌کند که با مصرف شامپوهای گیاهی و فاقد سیلیکون به‌مرورزمان برطرف می‌شود.

البته علاوه بر جایگزینی شامپوهای سیلیکونی با شامپوهای گیاهی، برخی منابع برای رها شدن از آثار منفی سیلیکون در شامپو توصیه می‌کنند که اگر برای مراقبت از موهای شما استفاده از شامپوهای سیلیکونی تجویزشده است از آن‌ها به‌صورت زیر استفاده کنید:

  • در هر بار مصرف مقدار کمی از شامپوی سیلیکونی را مورداستفاده قرار دهید.
  • تعداد دفعات مصرف شامپوی حاوی سیلیکون در هفته را کاهش دهید.

با مدنظر قرار دادن این دو نکته شما علاوه بر اینکه می‌توانید موهای آسیب‌دیده و رنگ‌شده خود را با استفاده مناسب از شامپوهای سیلیکونی‌ترمیم کنید بلکه با استفاده از انواع شامپو فاقد سیلیکون و گیاهی سلامت موهای خود را نیز تضمین می‌نمایید.

ذکر این نکته نیز ضروری است که شامپوهای دارای سیلیکون دارای انواع مختلفی هستند که برخی از آن‌ها ضرر بیشتری نسبت به برخی دیگر دارند و استفاده از آن‌ها حتی به‌دفعات کم و مقدار کاهش‌یافته نیز توصیه نمی‌شود.

شامپو فاقد سیلیکون

یافتن یک شامپو بدون سیلیکون کار چندان سختی نیست چراکه تمام ترکیبات بکار رفته در فرمولاسیون تهیه یک شامپو بر روی بسته آن درج می‌شود. در خواندن نام ترکیبات یک شامپو هر ترکیبی که نام آن به پسوند “-کون” ختم شود نوعی سیلیکون محسوب می‌شود. در مورد شامپوهای خارجی نیز بایستی به دنبال ترکیباتی با پسوند “_cone” باشید تا بتوانید شامپوهای سیلیکونی را از انواع شامپوهای فاقد سیلیکون مجزا کنید. ذکر این پسوندهای نشان‌دهنده سیلیکون در موارد ابتدایی ترکیبات یک شوینده نیز نشان می‌دهد که درصد بالایی از ماده شیمیایی سیلیکون در فرمولاسیون آن شامپو استفاده‌شده و بایستی تا حد امکان از خرید و استفاده از آن بپرهیزید.

همان‌طور که در بالا نیز بدان اشاره کردیم سیلیکون‌ها انواع مختلفی دارند و برخی از آن‌ها سبک هستند و آسیب کمتری به مو وارد می‌کنند و در کل فواید آن‌ها بیشتر از مضراتشان است اما در برخی موارد سیلیکون در شامپو به حالت سنگین استفاده می‌شود و این موضوع انباشت آن بر روی موها را بسیار بیشتر و مضرات آن را قابل‌توجه‌تر می‌کند.

چرا در شامپوهای گیاهی از سیلیکون استفاده نمی‌شود؟

محصولات آرایشی گیاهی زیادی وجود دارند که ادعا می‌کنند در فرمولاسیون آن‌ها از هیچ نوع سیلیکونی استفاده‌نشده است اما در این مورد بایستی به گفته‌ها و شنیده‌ها اعتماد نکرده و برای تهیه و خرید شامپو فاقد سیلیکون به دنبال استفاده از خدمات مراکز معتبر عرضه‌کننده محصولات آرایشی و بهداشتی بروید. البته برخی مراکز نیز منظور خود از ارائه محصولات بدون سیلیکون را ارائه محصولاتی فاقد سیلیکون‌های بد می‌دانند. در ترکیب این نوع مواد شوینده و به‌خصوص شامپوها از سیلیکون‌های سبک که گفته شد فواید آن‌ها بیشتر از مضراتشان است استفاده می‌شود.

اگر شما نیز تمایل دارید به جمعیت افراد مصرف‌کننده شامپوهای فاقد سیلیکون بپیوندید می‌توانید از خدمات ما در برند بیونیج استفاده نمایید. شامپوهای گیاهی تولیدی شرکت ما علاوه بر اینکه فاقد سولفات، فاقد پارابن، فاقد سیلیکون، فاقد دی اکسان و هرگونه مواد شیمیایی دیگری هستند با فرمولاسیون خاص و منحصربه‌فرد خود می‌توانند وز و خشکی موهای شمارا نیز برطرف کنند. با استفاده از شامپوهای حاوی ترکیبات طبیعی شما راهی عالی برای تغذیه موهایتان خواهید داشت که این موضوع درنهایت به داشتن موهایی درخشان و سالم که زیبایی شمارا چند برابر می‌کند می‌انجامد. البته شامپوهای فاقد سیلیکون نیز همچون شامپوهای حاوی سیلیکون دارای انواع مختلفی هستند که برخی برای مرطوب‌کنندگی بیشتر موها، برخی برای ترمیم و رفع آسیب موها، برخی برای درخشندگی بیشتر آن‌ها و … تولید می‌شوند.

نتیجه‌گیری

درنهایت این شما هستید که انتخاب می‌کنید شامپو فاقد سیلیکون را برای شستشوی موهای خود خریداری کنید یا شامپو حاوی سیلیکون. در مورداستفاده از شامپوهای حاوی سیلیکون سبک نیز که اغلب به افراد دارای موهای ضخیم استفاده از آن‌ها توصیه می‌شود نکاتی ذکر شد که با استفاده از این نکات می‌توانید از اثرات مثبت این نوع شامپوها بهره‌مند شوید. اما هیچ محصولی نمی‌تواند جای شامپوهای گیاهی فاقد مواد شیمیایی مضر را برای تقویت، زیبایی و حفظ سلامت موهایتان بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.