Categoriesدانستنی‌های علمی

پارابن در شامپو

پارابن در شامپو

پارابن در شامپو و در فرمولاسیون هر ماده آرایشی و بهداشتی به‌عنوان یک ماده نگهدارنده عمل می‌کند و مانع از رشد میکروب‌ها می‌شود. اما در سال‌های اخیر تحقیقات علمی انجام‌شده در زمینه استفاده از این ماده در فرمولاسیون شامپوها و نرم‌کننده‌ها باعث شده است دیدگاه‌ها نسبت به مواد آرایشی و بهداشتی حاوی آن تغییر کند.

پارابن در شامپو و در فرمولاسیون هر ماده آرایشی و بهداشتی به‌عنوان یک ماده نگهدارنده عمل می‌کند و مانع از رشد میکروب‌ها می‌شود. اما در سال‌های اخیر تحقیقات علمی انجام‌شده در زمینه استفاده از این ماده در فرمولاسیون شامپوها و نرم‌کننده‌ها باعث شده است دیدگاه‌ها نسبت به مواد آرایشی و بهداشتی حاوی آن تغییر کند. این بررسی‌ها نشان داده‌اند که وجود پارابن در مواد آرایشی و بهداشتی چون شامپوها می‌تواند سرطان‌زا باشد.

دریکی از تحقیقات انجام‌شده وجود پارابن به مقدار کم در تومور سرطانی موجود در پستان یک خانم به اثبات رسیده است و در تحقیقات دیگری علاوه بر سرطان‌زا بودن، واکنش‌های حساسیتی نسبت به این ماده نیز گزارش‌شده‌اند. این واکنش‌ها بیشتر در مورد پوست‌های آسیب‌دیده و حساس دیده‌شده و شامل مواردی چون کهیر، درماتیت تماسی و … هستند.

برای کسب اطلاعات سودمند در مورد پارابن، عوارض و خطرات استفاده از آن و فواید محصولات فاقد این نوع ماده شیمیایی در این متن با ما همراه باشید.

پارابن چیست؟

همان‌طور که گفتیم پارابن در فرمولاسیون مواد آرایشی و بهداشتی همچون انواع شامپو و نرم‌کننده‌ها به‌عنوان یک ماده نگهدارنده مورداستفاده قرار می‌گیرد. این ماده قادر است هر محصول غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی را از انواع آلودگی‌های میکروبی محافظت نماید. حدود 100 سال از معرفی این نوع نگهدارنده می‌گذرد و از همان ابتدای معرفی تابه‌حال این ماده به‌عنوان یک ماده نگهدارنده پرکاربرد مورد استقبال و استفاده در صنایع مختلف قرارگرفته است.

پارابن مخفف نام ماده‌ای شیمیایی موسوم به پاراهیدروکسی بنزوئیک اسید بوده و نوعی استر است. معروف‌ترین انواع آن‌که شاید نام آن‌ها را در لیست ترکیبات انواع شامپو و نرم‌کننده‌ها دیده باشید عبارتند از: متیل پارابن (Methyl paraben)، اتیل پارابن (Ethyl paraben)، پروپیل پارابن (Propyl paraben)، بوتیل پارابن (Butyl paraben)، بنزیل پارابن (Benzyl paraben) و … . انتخاب نوع پارابن و استفاده از آن در فرمولاسیون یک ماده شیمیایی بستگی به عوامل زیادی دارد که بایستی تحت تحقیقات و پژوهش‌های آزمایشگاهی مشخص شود.

درگذشته تصور می‌شد پارابن مصرفی در تولید هر نوع ماده شوینده و مواد آرایشی در صورت عبور از پوست و جذب توسط خون می‌تواند از طریق کبد متابولیزه شده و با ادرار دفع گردد. درحالی‌که در مطالعات علمی اخیر ثابت‌شده است که قسمتی از پارابن جذب‌شده توسط بدن می‌تواند بدون هیدرولیز در برخی بافت‌ها باقی بماند.

پارابن در محصولات آرایشی بهداشتی

پارابن در محصولات آرایشی بهداشتی بسیاری مورداستفاده قرار می‌گیرد و ما بدون اطلاع از عوارض آن ممکن است از این محصولات به‌وفور استفاده نماییم. به‌عنوان‌مثال ضد عرق‌هایی به‌صورت ژل، رول، صابون و … در زیر بغل خود استفاده می‌کنیم، غالباً حاوی انواع پارابن هستند و این پارابن قابلیت جذب توسط پوست و طی مکانیسمی به شرح بالا را برای حفظ و باقی ماندن در بدن دارا می‌باشد. پارابن در شامپوها نیز به همین منوال می‌تواند وارد جریان خون شود و موجبات ایجاد و رشد سلول‌های سرطانی را فراهم نماید.

ازاین‌رو توجه به لیست ترکیبات مورداستفاده در تولید یک شامپو که بر روی آن درج می‌شوند برای خرید محصولات فاقد پارابن ضروری است. البته دقت داشته باشید که تنها ذکر عبارت “فاقد پارابن” بر روی یک محصول تضمینی بر کیفیت و بی‌خطر بودن آن نیست چراکه برخی مراکز معتبر تولیدکننده شامپوها و سایر مواد آرایشی و بهداشتی برای تولید محصولات فاقد پارابن خود از مواد شیمیایی مصنوعی دیگری به‌جای انواع پارابن به‌عنوان نگهدارنده استفاده می‌کنند که شاید به‌مراتب خطرناک‌تر نیز باشند. بنابراین خرید شامپوهای گیاهی و همچنین خرید از مراکز معتبر و مجاز عرضه‌کننده محصولات آرایشی و بهداشتی گیاهی برای در امان ماندن از خطرات محصولات حاوی مواد شیمیایی مضر همچون پارابن ها لازم است.

پارابن موجود در شامپو

مسلماً هر شخصی بر روی مسئله سلامتی خود حساسیت زیادی نشان می‌دهد. هرچند که به دلیل عوارض و خطرات ثابت‌شده پارابن اخیراً نهادهای نظارتی نیز بر عدم مصرف و یا مصرف ناچیز این نوع ماده شیمیایی در فرمولاسیون محصولات آرایشی و بهداشتی نظارت دارند اما بایستی در انتخاب مواد شوینده و آرایشی و بهداشتی بیش از این نیز دقت داشت چراکه استفاده از مقدار ناچیز پار ابن نیز در این محصولات می‌تواند خطرناک و همراه با عوارض ناخوشایند باشد.

در این شرایط حساسیت بر عدم استفاده از پارابن در شامپو و سایر مواد شوینده همچون لوسیون های بدن که به‌دفعات زیاد مورداستفاده قرار می‌گیرند بیشتر است چراکه این مواد و محصولات زمان بیشتری بر روی پوست سر و بدن قرار می‌گیرند و می‌توانند به‌راحتی از طریق پوست جذب خون شوند.

خوشبختانه در سال‌های اخیر به دلیل اثبات عوارض و خطرات محصولات حاوی پارابن مراکز و شرکت‌های زیادی که درزمینه‌ی تولید محصولات شوینده گیاهی فعالیت می‌کنند اقدام به تولید شامپو فاقد پارابن کرده‌اند و از این بابت خیال افراد را در مورد وجود محصولات بی‌خطر یا با عوارض کمتر تا حدودی آسوده نموده‌اند.

شامپو فاقد پارابن

در انتخاب شامپو بدون پارابن بایستی نهایت دقت را داشته باشید تا بتوانید انتخاب درستی در این زمینه نمایید. معمولاً افرادی که حساسیت زیادی در انتخاب محصولات شوینده و آرایشی و بهداشتی دارند استفاده از محصولات گیاهی را بر محصولات تهیه‌شده از طریق انواع مواد و متدهای شیمیایی ترجیح می‌دهند که کاری بسیار عالی برای حفظ سلامتی و زیبایی پوست و موی آن‌هاست.

محصولات گیاهی که به‌طور طبیعی و از دل طبیعت و گیاهان مختلف تهیه می‌شوند فاقد هرگونه نگهدارنده مضر هستند و برای افرادی که در مورد مسئله پارابن در شامپو اطلاعاتی کسب کرده‌اند و می‌دانند که استفاده از این ماده می‌تواند با عوارض خطرناکی همراه باشد، مناسب هستند. البته در تهیه محصولات گیاهی همچون شامپو فاقد پارابن نیز بایستی دقت داشته باشید ازآنجایی‌که این محصولات فاقد نگهدارنده هستند بایستی تاریخ‌مصرف آن‌ها به‌دقت بررسی شود.

پارابن فری یعنی چه؟

پارابن فری عبارتی است که برای محصولات و مواد آرایشی و بهداشتی فاقد پارابن استفاده می‌شود. ما در مجموعه بیونیج با انجام تحقیقات کافی بر روی مسئله پارابن در شامپو و همچنین مسئله وجود برخی مواد شیمیایی مضر دیگر در فرمولاسیون انواع شامپوها توانسته‌ایم با تولید شامپوهای گیاهی فاقد سولفات، فاقد پارابن، فاقد سیلیکون، فاقد دی اکسان و هرگونه مواد شیمیایی نگرانی‌های شمارا از بابت تولید محصولات فاقد ضررها و خطرات سلامتی برطرف نمایید.

استفاده از محصولات پارابن فری شمارا از ابتلا به بیماری‌ها و مشکلات سلامتی چون مسمومیت‌های سلولی، سرطان پوست، سرطان سینه، ناباروری (به‌خصوص در آقایان)، درماتیت و برخی بیماری‌های صعب‌العلاج دیگر و همچنین واکنش‌های حساسیتی چون سوزش و التهابات پوستی حفظ می‌کند. پس اگر شما نیز خواهان پیوستن به جمع افراد مصرف‌کننده محصولات پارابن فری هستید که به‌سلامت خود اهمیت می‌دهند و مصرف محصولات گیاهی و مفید را بر محصولات تهیه‌شده با انواع مواد شیمیایی مضر ترجیح می‌دهند، وقت را تلف نکنید و در اولین فرصت اقدام به تهیه این محصولات نمایید. برای این کار می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه بیونیج تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.