Categoriesمراقبت از مو

ویژگی‌های یک شامپوی خوب و روش‌های صحیح استفاده از آن

ویژگی‌های یک شامپوی خوب

بدن انسان دارای غده‌ای است که باعث تولید ماده‌ای چرب به نام سبوم می‌شود. این ماده چرب از پوست خارج شده و با نشستن بر روی پوست سر و ساقه موها موجب تجمع آلودگی می‌شود. وظیفه شامپو پاک کردن این آلودگی‌ها از پوست سر و موها است. امروزه انواع مختلفی از شامپوها به بازار عرضه می‌شوند. اگر به دنبال ویژگی‌های یک شامپوی خوب هستید این مقاله را مطالعه کنید.

شاید برای عده‌ای از افراد اتفاق افتاده باشد که در حین شست و شوی موهایشان شاهد ریزش بیش از حد موی خود باشند و اولین راه حلی که به ذهنشان می‌رسد، تعویض شامپو است. همچنین بسیاری از افراد بعد از شانه زدن موی خود و مواجه شدن با ریزش آن به این فکر می افتند که شامپوی خود را عوض کنند. در واقع تصور بیشتر مردن اینست که دلیل اصلی ریزش مو شامپوی آنهاست، در حالی که شامپو تأثیر بسیار اندکی در ریزش مو دارد. امروزه انواع مختلفی از شامپوها به بازار عرضه می‌شوند. اگر به دنبال ویژگی‌های یک شامپوی خوب هستید کافی است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کار اصلی شامپو چیست؟

پوست بدن انسان دارای غده‌ای است که باعث تولید نوعی ماده چرب به نام سبوم می‌شود. این ماده چرب از پوست خارج شده و بر روی سطح پوست و مو می‌نشیند و باعث جذب آلودگی می‌شود. در واقع وظیفه شامپو پاک کردن این آلودگی‌ها از روی مو و پوست می‌باشد.

گاهی اوقات برای درخشان شدن و خوش بو شدن موی سر تولید کنندگان از مواد افزودنی استفاده می‌کنند که ممکن است به سلامت موها و پوست سر آسیب برسانند، بنابراین در هنگام خرید شامپو سعی کنید سالم‌ترین آن را انتخاب کنید.

صحیح‌ترین روش برای استفاده از شامپو

شامپو مایع نسبتاً غلیظ برای تمیز کردن پوست سر و بخش خارجی مو است. مواد تشکیل دهنده شامپو پس از ماساژ دادن بر روی سر، از کف سر به ریشه مو می‌رسد، پس بهتر است در انتخاب شامپو دقت کنید. بهتر است از شامپوی مختلف و گوناگون همزمان استفاده نکنید، زیرا هر شامپویی با مواد خاص خود طراحی و ساخته شده است و ممکن است این مواد باهم وارد واکنش شوند. اگر ریزش مو دارید دلیل اصلی آن را پیدا کنید تغییر شامپو آخرین ایده خوب برای حل کردن این مشکل است.

عموم مردم تصور می‌کنند با استفاده از شامپوهایی که پاک کننده قوی دارند می‌توانند چربی موی خود را کنترل کنند، اما این یک باور اشتباه است. استفاده از شامپوهایی که خاصیت پاک کنندگی قوی دارند به پوست سر و موهای شما آسیب می‌رساند و باعث خشکی ساقه موهای شما می‌شود. یکی ویژگی‌های یک شامپوی خوب برای پوست سر چرب، پاک کنندگی عمقی و در عین حال ملایم بودن آن است. با استفاده از شامپوهای ملایم به مرور زمان ترشح چربی پوست سر کنترل خواهد شد و البته استفاده از این نوع شامپوها آسیب کمتری به موهای شما میزند.

افرادی که دارای موهای معمولی هستند بهتر است به دنبال شامپویی باشند که از ایجاد خارش کف سر و پوسته شدن کف سر جلوگیری کند. ویژگی‌های یک شامپوی خوب برای موهای معمولی داشتن خاصیت آبرسان و نرم کننده می‌باشد.

از مهمترین ویژگی‌های یک شامپوی خوب برای پوست سر خشک، پاک کنندگی ملایم آن است، زیرا مواد پاک کننده باعث خشکی بیشتر موها می‌شوند. هر گونه شامپویی که رطوبت موها را حفظ کند برای شما مناسب است.

ویژگی‌های یک شامپوی خوب

ویژگی‌های یک شامپوی خوب به سه دسته تقسیم می‌شود:

1- خاصیت پاک کنندگی متناسب با نوع پوست سر

2- تثبیت کننده وضعیت پوست سر و مو

3-دارای خاصیت نرم کنندگی

نکته: «بهتر است در هنگام خرید شامپو به این موارد توجه کنید تا سلامت موهایتان به خطر نیفتد.»

برای انتخاب شامپوی مناسب از افرادی کمک بگیرید که در این زمینه تجربه دارند و با ویژگی‌های یک شامپوی خوب و مناسب آشنا هستند. اگر می‌خواهید از تأثیر شامپوی که استفاده می‌کنید مطمئن شوید و بفهمید که شامپوی مناسبی انتخاب کرده‌اید یا نه، بهتر است به مدت 6 ماه از آن شامپو استفاده کنید و در طی این دوره از شامپوی دیگری مصرف نکنید. شامپوها می‌بایست در حین زیبا کردن موهای شما سلامت موهای شما را نیز حفظ کند.

چگونه یک شامپوی مناسب خریداری کنیم؟

قبل از خرید به فهرست مواد تشکیل دهنده شامپو دقت کنید زیرا ممکن است مواد تشکیل دهنده شامپو برای موها مضر باشد.

از خرید شامپوهای که حاوی انواع سولفات، نمک و پارابن هستند اجتناب کنید، این نوع ترکیبات در شامپو باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌شوند.

ویژگی‌های یک شامپوی خوب و انتخاب شامپوی مناسب

اگر دچار خشکی مو، الکتریسیته مو، شوره سر و… هستید می‌توانید با انتخاب یک شامپوی مناسب مشکلات موهایتان را برطرف کنید. از ویژگی‌های یک شامپوی خوب: پاک کنندگی متناسب با پوست سر، نرم کننده، تثبیت کننده وضعیت پوست سر و موها، درخشان کننده و… هستند.

  • افرادی که دارای موهای چرب هستند می‌بایست از شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده کنند.
  • افرادی که شوره سر دارند بهتر است از شامپوهای ضد شوره استفاده کنند.
  • افرادی که دچار الکتریسیته مو می‌شوند از شامپوهای با خاصیت رطوبت رسانی استفاده کنند.
  • افرادی که دارای موهای خشک و حساس هستند می‌بایست از شامپوهای ملایم استفاده کنند.
  • افرادی که دارای موهای شکننده و آسیب پذیر هستند بهتر است از شامپوهای مرطوب کننده و ترمیم کننده استفاده کنند.

گاهی اوقات بعد از شامپو کردن موها، نیاز به استفاده از نرم کننده است. استفاده از نرم کننده می‌تواند به سلامت و زیبایی موهای شما کمک کند. نرم کننده می‌تواند از ایجاد گره مو جلوگیری کند و همچنین باعث کاهش الکتریسیته مو می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده شامپو:

قبل از خرید بهتر است به اجزای تشکیل دهنده شامپو توجه کنید. اجزای تشکیل دهنده شامپو و ترکیبات موجود در آن نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت موها دارند. اجزای تشکیل دهنده شامپو به سه بخش تقسیم می‌شود:

1-پاک کننده‌ها (سورفکتانت) که اصلی‌ترین و یکی مهم‌ترین ویژگی‌های یک شامپوی خوب است.

2-تقویت کننده‌ها، مواد تنظیم کننده غلظت، درخشان کننده موها، نرم کننده مو و حالت دهنده‌ها

3-رنگ و اسانس موجود با اندازه مناسب که یکی دیگر از ویژگی‌های یک شامپوی خوب به شمار می‌رود و از ایجاد رسوب و املاح سخت روی موها جلوگیری می‌کند.

چند اشتباه رایج در مورد مصرف شامپوها

برای استفاده از شامپو می‌بایست به یک سری نکات توجه کرد، اما بسیاری از افراد با ندانستن این نکات ممکن است به سلامت موهای خود آسیب برسانند. استفاده درست از شامپو می‌تواند باعث تقویت مو و پوست سر شود.

در ادامه این مطلب قصد داریم چند اشتباه رایج در مورد مصرف شامپوها را ذکر کنیم اگر مایل هستید، این نکات را بدانید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید:

1- اگر می‌خواهید به صورت درست و اصولی از شامپو استفاده کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید، قبل استفاده از شامپو، موهای خود را به طور کامل خیس کنید.

۲- برای ماساژ دادن مو و سر بهتر است از انگشتانتان استفاده کنید تا فشار زیادی بر مو و پوست سرتان وارد نشود. فشار زیاد بر مو باعث آسیب دیدن ریشه مو می‌شود.

3- بسیاری از افراد بنا بر عادت‌های همیشگی چندین بار موهای خود را با شامپو شست و شو می‌دهند، انجام این کار هیچ ضرورتی ندارد، اگر شما در شست و شوی اولیه موهای خود را درست ماساژ دهید نیاز به تکرار شست و شو ندارید.

۴- اگر موهای شما جز نیاز به استفاده از نرم کننده، ماسک مو و… دارد، بهتر است استفاده از آن را فراموش نکنید.

۵- شامپو را طولانی مدت روی سر خود نگه ندارید زیرا باعث خشکی بیش از حد موها می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.