Categoriesسبک زندگی

عوامل آسیب رسان به مو کدامند؟

عوامل آسیب رسان به مو کدامند؟

سلامت و زیبایی موها تحت تأثیر عوامل محیطی زیادی قرار دارد. در این مقاله   از بیونیج مگ قصد داریم به معرفی عوامل آسیب رسان به موها بپردازیم.
در صورت آسیب دیدگی مو، شکستگی در ساختار آن ایجاد شده و دیگر ترمیم نمی شود. یعنی اینکه امکان به هم چسباندن شکستگی ها وجود ندارد. از این رو، بایستی توجه بیشتری در جهت مراقبت از موها به خرج دهید و برای جلوگیری از آسیب بیشتر، با ملایمت با آنها رفتار نمایید. علاوه بر آن، برای رشد موهای جدید باید صبر پیشه کنید.
در صورت مشاهده یک تار مو زیر میکروسکوپ، منافذ فراوانی را در ساختمان و دیواره مو خواهید دید و در حالت عادی که بایستی سلول های سطحی آن مشابه آجرهای شیروانی باشند، شرایط نامرتبی داشته و با شکستگی در بعضی قسمت ها مواجه می شوید. از این رو، می توان گفت که نحوه رفتار ما با موها، دلیل آسیب دیدگی آنها است. و علت این مسئله هم می تواند دوست نداشتن حالت طبیعی موهایمان باشد و همواره تلاش می کنیم که بر روی موهای خود حالت و مدل های مختلفی را امتحان کنیم.
در ادامه این مقاله می خواهیم به ارائه مهمترین عوامل آسیب رسان به مو بپردازیم.

اصلی ترین عوامل آسیب رسان به مو

موها را بیش از حد محکم بستن
خیلی از خانم ها به جمع کردن موهای خود به صورت دم اسبی پرداخته و یا عادت به محکم بستن آنها دارند، ولی این کار را می توان از عوامل آسیب رسان به مو به شمار آورد. انجام این کار، نه تنها می تواند به ساقه موها صدمه بزند، بلکه ریزش موها از ریشه را نیز منجر می شود، که اگر انجام این کار تداوم داشته باشد می تواند طاسی دایمی را در بخش مورد نظر به دنبال داشته باشد.

شانه زدن اشتباه و بیش از اندازه موها
نه تنها برس زدن موها در حد معمول، مشکلی ایجاد نمی کند بلکه می تواند سبب توزیع مناسب چربی پوست سر در همه بخش ها، رفع گرد و غبار و آلودگی و همچنین ایجاد ظاهری آراسته گردد. ولی در این بین، مواردی نیز وجود دارند که از عوامل آسیب رسان به مو تلقی می شوند که می توان به مواردی همچون شانه زدن موها با کمک برس تیز فلزی و در خلاف جهت، برس زدن بیش از اندازه موها و همچنین باز کردن موهای در هم پیچیده شده توسط شانه اشاره نمود.

عمل فر کردن یا صاف کردن موها
انجام این کار می تواند صدمه زدن به ساقه مو را در پی داشته باشد و در نتیجه سبب کاهش قوت موها شده و ضعیف و شکننده شدن آنها را به همراه دارد. بعد از آن، دیگر نمی توان قدرت موها را برگرداند و حتی این صدمه به ناحیه مورد نظر می تواند به صورت دائمی باشد.

دکلره کردن موها
اگر دکلره یا بی رنگ نمودن مو به روش اصولی انجام نگیرد، ممکن است صدمات جبران ناپذیری به پوست سر و ساقه موها وارد نماید. در حالت کلی بعد از رنگ کردن یا دکلره، موها دیگر حالت قبلی خود را ندارند و سست و شکننده می‌ شوند و درخشندگی خود را به میزان قابل توجهی از دست می دهند. اگر چندین عوامل آسیب رسان به مو از قبیل رنگ کردن، دکلره کردن و فر کردن موها به صورت همزمان صورت پذیرد، مسلما صدمات بیشتری به موها وارد می گردد.

استفاده زیاد از ابزار های حرارتی برای حالت دادن موها

توصیه می‌ کنیم که جهت خشک کردن موها در ابتدا آب اضافی آنها را به آرامی بگیرید و اجازه دهید که موها به طور طبیعی در هوای آزاد خشک شوند. استفاده از ابزار های حرارتی مانند اتو مو و سشوار برای حالت دادن به مو و خشک کردن آن، سبب آسیب ‌های جدی می گردد. توصیه اکید داریم در صورتی که عجله دارید و می خواهید حتما از سشوار استفاده کنید، از فاصله دور با درجه کم این کار را انجام دهید ا موهایتان دچار آسیب نشود.

اشعه خورشید یکی از عوامل آسیب رسان به مو

یکی از عوامل آسیب رسان به مو که موجب صدمه دیدن جدی موها می گردد، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب است. زیر اشعه خورشید باعث به وجود آمدن رادیکال ‌های آزاد در ساقه مو می ‌شود و با از بین بردن پروتئین مو صدمات زیادی را وارد می‌ کند. از این رو، بهتر است برای پیشگیری از این مشکل از کلاه آفتابی استفاده کنید.

نکات اساسی جهت مراقبت از موها

۱. پرهیز از برس کشیدن و ماساژ دادن زیاد موها
۲. استفاده کمتر از عوامل آسیب رسان به مو مانند سشوار و اتو مو برای خشک کردن و حالت دادن موها
۳.  شنا کردن در آب استخر که دارای کلر زیادی است. زیرا موجب زبری و خشکی موها می گردد.
۴. پرهیز از شانه کردن موهای خیس
۵. استفاده نکردن از شانه های پلاستیکی و برس ‌های فلزی تیز که از عوامل آسیب رسان به مو به شمار می آیند.
۶. اجتناب از محکم بستن، بافتن و کشیدگی موها
۷.  مراقبت از موها به صورت دقیق و اصولی. یعنی اگر به هر دلیلی موها دچار آسیب دیدگی شدند، باید مراقب باشید که صدمات وارده بیشتر نشود.
۸. استفاده از شامپو گیاهی و شامپو های ملایم برای شستشوی موها
۹. کاهش دفعات شستشوی موها
۱۰. استفاده از نرم کننده بعد از شامپو زدن
۱۱. بهره گیری از لوسیون‌ها و نرم کننده‌های طبیعی برای مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *