Categoriesنکات زیبایی

دلایل بروز موخوره و راه‌های پیشگیری از آن

دلایل بروز موخوره و راه‌های پیشگیری از آن

هر یک از ما، چه مرد باشیم چه زن، ممکن است در طول عمر خود با پدیده‌ای به اسم موخوره حتی برای یک‌بار روبرو شده باشیم. در این پدیده، دوشاخه شدن یا شکاف برداشتن انتهای موها دیده می‌شود و در صورت عدم چاره‌اندیشی در رابطه با این مشکل، احتمال درگیر شدن کل موها وجود دارد. اولین فکری که ممکن است به ذهن اکثر افراد در صورت مواجه‌شدن با این پدیده برسد، کوتاهی موها است. هرچند این راه‌حل درمان موخوره، مؤثر است اما دائمی نبوده و تنها می‌تواند برای مدت‌زمان کوتاهی کارساز باشد. زیرا در صورت عدم مراقبت صحیح از موها، مجدداً با بروز این عارضه مواجه می‌شوید. ازاین‌رو، اگر در حال حاضر چنین مشکلی دارید یا در جستجوی روشی هستید تا مانع از پیشروی بیشتر آن شوید، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

منظور از پدیده موخوره چیست؟

موخوره را می‌توان پدیده‌ای دانست که دلیل بروز آن، وارد شدن صدمات فیزیکی به ساقه مو است. در این عارضه، شاهد دوشاخه یا چند شاخه شدن انتهای موها یا شکاف برداشتن آن‌ها هستیم. درواقع می‌توان گفت که دلایل بروز موخوره، کلیه فاکتورهای آسیب‌رسان به مو بوده که شکنندگی و خشکی مو را به دنبال دارند.

بررسی علت‌های اصلی بروز موخوره

دلایل زیادی سبب بروز موخوره می‌گردد که مهم‌ترین آن‌ها برس زدن‌های پی‌درپی و خشن می‌باشد. بعضی افراد از روی عادت، اقدام به شانه زدن موهای خود با شانه‌های فلزی و پلاستیکی، چندین بار در طول روز می‌کنند. ضربه زدن پیاپی به مو می‌تواند پدیده موخوره و شکنندگی موها را سبب گردد. از سوی دیگر، در صورت به‌کارگیری شانه‌های پلاستیکی، امکان افزایش ضربه‌پذیری و اصطکاک موها و درنتیجه ایجاد موخوره، به خاطر مسئله الکتریسیته ساکن وجود دارد. ازاین‌رو، برای شانه کردن موها، از شانه‌های دندانه درشت و چوبی بهره گیرید.

استفاده بیش‌ازاندازه از سشوار را می‌توان دلیل دیگر ایجاد موخوره دانست. بهتر است میزان استفاده از سشوار را به حداقل برسانید. چراکه کشیدن سشوار داغ پس از حمام کردن ترک‌خوردگی فولیکول موها و خشکی سریع آن‌ها را در پی خواهد داشت. بنابراین از باد داغ سشوار استفاده نکنید و فاصله کافی سشوار از موها را رعایت کنید. به خاطر داشته باشید که پیچیدن موها درون حوله و طبیعی خشک شدن آن‌ها را می‌توان بهترین شیوه جهت خشک‌کردن موها به شمار آورد.

از دیگر دلایل بروز موخوره و صدمه دیدن کوتیکول موها، تماس زیاد با گردوغبار و نور خورشید می‌باشد. در صورت آب‌تنی در فضای آزاد، به استفاده از کلاه شنا جهت حفاظت از موها در برابر باد و نور خورشید بپردازید. همانگونه که اشعه فرابنفش خورشید اثرات زیان بخشی را برای پوست به همراه دارد، می‌تواند برای موها نیز مضر باشد و به کوتیکول مو آسیب رسانده و خشکی بیش‌ازاندازه آن را در پی داشته باشد. به همین دلیل، در تولید بعضی کرم‌های حفاظتی مو، از مواد ضد آفتاب استفاده می‌گردد که می‌تواند جهت استفاده در مقابل نور خورشید و فضای آزاد برای شنا کردن مفید واقع شود.

 بررسی علت‌های اصلی بروز موخوره

۱. دائماً برس کشیدن موها
یکی از علت‌های اصلی بروز موخوره، به کار بردن برس های فلزی یا شانه‌های پلاستیکی است. همچنین شانه زدن محکم موها می‌تواند شکستگی ساقه موها و صدمه به آن‌ها را در پی داشته و پدیده موخوره را سبب گردد. شانه‌های پلاستیکی و برس های فلزی به ترتیب، سبب تولید الکتریسیته ساکن و اصطکاک و ضربه زدن به موها شده و درنتیجه موخوره را ایجاد می‌کند. لازم به ذکر است که بیان این موارد، دلیل بر شانه نزدن موهایتان نیست. بلکه منظور جایگزینی شانه‌های چوبی دندانه درشت، با برس های فلزی و شانه‌های پلاستیکی است. زیرا این شانه‌ها دوست موهای شما بوده و مانع از ورود آسیب به آن‌ها می‌گردد.

۲. کشیدن زیاد از حد موها در هنگام بستن و حالت دادن آن‌ها
در صورت نبود تنوع در بستن موها، با ایجاد زودهنگام موخوره مواجه خواهید شد. افرادی که همواره اقدام به بستن موهای خود به شکل دم‌اسبی یا گوجه‌ای می‌کنند، بایستی در انتظار بروز موخوره باشند. زیرا این عمل شکنندگی موها و صدمه رسیدن به آن‌ها را سرعت می‌بخشد. در کل می‌توان گفت که هر مدلی از بستن موها که با کشیدگی آن‌ها همراه باشد، سبب تشدید ایجاد موخوره می‌گردد. همچنین، از دیگر فاکتورهایی که این عارضه را ایجاد می‌کند، جمع کردن و بستن موهای خیس است.

۳. دائماً سشوار کشیدن موها
پس از حمام کردن، خیلی از افراد اقدام به استفاده از باد داغ سشوار جهت خشک نمودن موهایشان می‌کنند. هرچند این مسئله سبب تسریع در فرایند خشک‌کردن موها می‌شود، ولی به فولیکول‌های مو صدمه زده و رطوبت مو را از بین می‌برد. ازاین‌رو، با ایجاد موخوره، حالت موهای شما خراب می‌شود. سعی کنید حداقل استفاده را از سشوار داشته و در صورت مجبور بودن به‌کارگیری آن، آن را در فاصله مناسبی از موها بگیرید. به‌جای باد داغ از باد گرم آن استفاده کرده و تا جای ممکن از خشک‌کردن کامل موها خودداری نمایید.

۴. استفاده از اتو مو
اتوکشی موها نیز همچون سشوار کشیدن، بروز موخوره و خشک شدن موها را در پی دارد، البته اتوکشی در مقایسه با سشوار کشیدن صدمه بیشتری به مو وارد می‌کند. زیرا این کار، به مدت طولانی و با درجه حرارت بالا صورت می‌گیرد. بنابراین ساقه موها دچار شکنندگی می‌گردد. به‌منظور محافظت از موها در مقابل حرارت اتو مو، محلول‌های حفاظتی و شامپو ضد موخوره وجود دارند، ولی بهتر است به حداقل میزان ممکن از آن‌ها استفاده کنید.

۵. در معرض آلودگی‌های محیطی و نور خورشید قرار گرفتن
یکی از فاکتورهای مضر که می‌تواند سبب صدمه به موها گردد، قرارگیری در برابر گردوغبار و نور خورشید به مدت طولانی است. چراکه اشعه فرابنفش، به موها آسیب زده و عارضه موخوره را پدید می‌آورد. ازاین‌رو، اقدام به پوشاندن موهایتان در هنگام شنا و کار کردن در فضای باز نمایید.
علاوه بر آن، استفاده از مواد محافظ مو که دارای ترکیبات ضد آفتاب است را در پیش گیرید که محافظت از موهای شما را در مقابل اشعه فرابنفش انجام می‌دهند. همچنین، احتمال صدمه دیدن موها با قرارگیری در معرض آلودگی و گردوغبار وجود دارد. ازاین‌رو، درصورتی‌که شغلتان ایجاب می‌کند که در معرض آلودگی و گردوغبار باشید، اقدام به استفاده از پوشش‌های حفاظتی نمایید. و همچنین همیشه موهایتان را پاکیزه نگه‌دارید.

۶. رنگ و مش کردن موها
رنگ‌های شیمیایی سبب آسیب‌رسانی به ساقه موها و خشکی آن‌ها می‌گردد. ازاین‌رو، چنین وضعیتی، صدمه به موها و بروز موخوره را در پی دارد. به یاد داشته باشید که مش کردن موها و همچنین دکلره کردن سبب صدمه بیشتری به موها شده، ازاین‌رو، سعی کنید تا جای ممکن از رنگ گردن پی‌درپی موها با رنگ‌های شیمیایی اجتناب کرده و اجازه ترمیم به کوتیکول های صدمه‌دیده را بدهید.

شما می‌توانید با خرید شامپو مخصوص رفع موخوره در جهت از بین بردن این عارضه گام بردارید.

راه‌های درمان موخوره موها

نکته حائز اهمیت درزمینهٔ درمان موخوره این است که درمان قسمتی از موها که با موخوره روبرو شده امکان‌پذیر نخواهد بود و بایستی اقدام به کوتاهی آن‌ها کنید.
ازآنجایی‌که موخوره‌های ایجادشده در موها غیرقابل‌ترمیم می‌باشند، لذا جهت درمان موخوره و پیشگیری از ایجاد دوباره آن باید به مراقبت اصولی از موها پرداخت. بر این اساس، در ادامه مواردی را برای پیشگیری از موخوره بیان می‌نماییم که باید آن‌ها را رعایت نمایید.

جلوگیری از آسیب رسیدن به موها

باید استفاده از ابزارهای حرارتی از قبیل اتو مو و سشوار را محدود نمایید و برای مدتی هم از رنگ کردن موها بپرهیزید. زیرا این کارها سبب صدمات زیادی به موها می‌گردد که بعضاً غیرقابل‌جبران است. ازاین‌رو، اگر مدتی این موارد را رعایت کنید، از تأثیر فوق‌العاده آن شگفت‌زده می‌شوید و خودتان نیز استفاده از این مواد را تا حد زیادی کاهش می‌دهید. دراین‌بین، کسانی هستند که تمایل زیادی به رنگ کردن موها و یا استفاده از سشوار دارند که توصیه می‌گردد حتماً فاصله سشوار تا موها را کنترل نمایند و یا از سری متمرکز کننده آن استفاده کنند.
بعد از رنگ کردن نیز حتماً موهای خود را کوتاه نمایید تا احتمال ایجاد موخوره کاهش یابد و سلامت موها نیز حفظ شود. درواقع روش خشک نمودن موها بعد از حمام بسیار حائز اهمیت می‌باشد. اگر برای خشک‌کردن موها از حوله استفاده می‌کنید و آن را به دور موهای خود می‌پیچید، این کار سبب گره خوردن موها می‌گردد. ولی درصورتی‌که بدون پیچاندن مو از حوله استفاده نمایید، دیگر موها صدمه نخواهند دید.
برای شانه کردن نیز موها حتماً باید کاملاً خشک‌شده باشند و همچنین زمانی که در حمام از نرم‌کننده‌های مو استفاده می‌کنید، باید از شانه دندانه درشت برای باز کردن گره موهای خود بهره بگیرید تا آسیبی به موهایتان وارد نشود.

بهره‌گیری از روش‌های مناسب برای بستن موها

بهتر است برای بستن موها کش های نرم و مناسب را جایگزین کش های سفت و محکمی که موجب کشیدگی زیاد موها می‌شوند، نمایید. اصلاً نیازی نیست که شما همیشه از یک مدل برای بستن موهای خود استفاده کنید. سعی کنید شیوه‌های جدیدی را امتحان نمایید. زاویه بستن موها را عوض کنید تا از فشار بر روی یک ناحیه از سر جلوگیری شود. برای درمان موخوره نیز می‌توانید هرچند وقت یک‌بار موهایتان را کوتاه کنید.

استفاده از روغن‌های طبیعی جهت درمان موخوره

جهت مراقبت از موها در مقابل موخوره و یا درمان موخوره به وجود آمده، باید از خشکی موها با روغن‌های طبیعی جلوگیری به عمل‌آورید. باید بدانید که روغن‌های طبیعی مانند روغن آرگان و روغن بادام نقش به سزایی در حفظ سلامت موها و خوش‌حالت تر کردن آن‌ها دارد. ناگفته نماند که استفاده از این روغن‌ها برای مراقبت از ساقه موها به‌کاربرده می‌شود و جهت تقویت ریشه مو روغن‌های طبیعی دیگری را باید استفاده نمود.

بهره‌گیری از قرص‌ها و داروهای تقویت‌کننده

در حقیقت درمان دارویی به تشخیص پزشک صورت می‌پذیرد. پزشک معمولاً قرص یا آمپول بیوتین را تجویز می‌نماید. مدت درمان و همچنین دوز آن‌ها با توجه به‌شدت آسیب‌دیدگی و میزان موخوره در افراد متفاوت می‌باشد. این قرص‌ها و آمپول‌ها موجب تقویت ساقه مو می‌گردد و اجازه نمی‌دهد که موها دچار خشکی و آسیب‌دیدگی شوند. پزشکان همچنین ممکن است برای درمان موخوره و رطوبت رسانی بهتر به موها یکسری ‌ترمیم‌کننده‌های ساقه مو را تجویز نمایند.

استفاده از شامپوهای مناسب و اثربخشی آن در درمان موخوره

شما باید با توجه به جنس موهای خود شامپوهایی از قبیل شامپو مخصوص موخوره را خریداری کنید تا موهایتان خوش‌حالت شود و آسیب نبیند. سعی کنید برای درمان موخوره از شامپوهای حاوی مواد تقویت‌کننده و مرطوب‌کننده مانند روغن آرگان، روغن بادام و گلیسیرین استفاده کنید تا موهای سالمی داشته باشید.

شستشوی صحیح موها

افراد زیادی هستند که زمان زیادی را به شستشوی ساقه موها اختصاص می‌دهند، ولی این کار صحیح نمی‌باشد. زیرا معمولاً ریشه موها چرب و کثیف می‌شود. ازاین‌رو، نیاز به شستشوی بیشتری دارند. پس سعی کنید برای شستن موها از ریشه مو شروع نمایید و برای ساقه‌ها وقت کمتری بگذارید. زیرا شستشوی مداوم ساقه مو موجب بروز موخوره می‌گردد که باید مدنظر خود قرار دهید.
دقت نمایید که شستشوی زیاد موها با شامپو می‌تواند آسیب‌های جدی به آن‌ها وارد نماید. زیرا استفاده مداوم از شامپو، خشکی و گره خوردگی و موخوره مو را تشدید می‌کند. البته با توجه به نوع موها، تعداد دفعات شستشو نیز متغیر می‌باشد. مثلاً کسانی که موی چرب‌تری دارند، بهتر است که روزانه موهای خود را با شامپو شستشو دهند. ولی آن دسته از افرادی که دارای موهای خشک هستند، هفته‌ای یک بار استفاده از شامپو کفایت می‌کند. همچنین آنهایی که موهای خود را رنگ می‌کنند، باید از شامپوی مخصوص رنگ استفاده نمایند.
ذکر این نکته حائز اهمیت می‌باشد که اگر در حمام موهای شما گره خورد، باید خیلی آرام گره موها را از هم باز کنید. جهت سهولت این کار، استفاده از شانه دندانه درشت بهترین گزینه می‌باشد.

محصولات مراقبتی موها را از یاد نبرید

درواقع مراقبت از مو به معنی شستشوی زیاد موها نمی‌باشد. زیرا انجام این کار بیشتر سبب آسیب رسیدن به موها می‌گردد. بهترین کار این است که با شامپوهای مناسب و سازگار با موها در زمان‌های معین به شستشوی موهای خود بپردازید و بعد از آن از محصولات مراقبتی موها مانند سرم مو استفاده نمایید. درواقع سرم مو حاوی روغن‌های گیاهی می‌باشد و باعث درمان موخوره می‌گردد و از صدمات احتمالی دیگر تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

شانه کردن صحیح موها برای جلوگیری از موخوره

افرادی هستند که آداب شانه زدن مو را به‌خوبی نمی‌دانند و موهای خود را از ریشه به سمت ساقه مو شانه می‌کنند. در حقیقت این کار سبب گره خوردن و آسیب‌دیدگی موهای شما می‌شود. نحوه صحیح شانه کردن موها به این صورت است که از انتهای مو شروع و به سمت ریشه ادامه می‌یابد. در طول شانه زدن نیز استفاده از اسپری‌های نرم‌کننده مو به درمان موخوره، حفظ سلامت مو، رطوبت رسانی و تقویت موها کمک شایانی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *